Anasayfa / Webmaster Haberleri / Altın Anahtar Seo Teknikleri

Altın Anahtar Seo Teknikleri

SEO (Search Engine Optimization)

Web sitesini arama motorlarının gözünde en kaliteli şekilde sunmalarına , bu sunuşlarına göre arama motorlarının web sitelerine değer vermelerine , bu değeri de elde etmek için yapılan çalışmaların tümüne SEO denmektedir. Yani Teknoloji çağının aslına bakılırsa ticaret anlamındaki en önemli etkiletişiminin adıdır SEO.

Web sitesinin seo ile ilgili olarak anahtar kelimelerde yükselme nasıl yapılır. Bu yazımızda bunu ele alacağız. Şimdi Dünya standartları demeyelim de Teknoloji alanında ”arama motoru” kelimesi adeta Google ile bütünleşmiş bir durumda bulunmakta ve ticaret artık eski dönemlere nazaran en azından artık internet üzerinden gerçekleşmektedir. Bu yazıyı şu an okuyorsanız tek bir soru sormak istiyorum size.

Bilgisayar başında oturuyorsunuz ve olanca gücünüzle çalışıyorsunuz (Bir webmaster için doğal olan zaten) Peki karnınız acıktı. Ne yaparsınız ?

%90 ‘nızın Yemeksepeti veya alternatif seçeneklerden sipariş geçerim dediğini duyar gibiyim. Internet ortamı insanların hayatına bu derecede nüfus etmişken herkes bulunduğu sektörde bu büyük pastadan payını almak istemektedir.

Bütün dünya genelinde her ne kadar Google en büyük arama motoru olarak bilinse de Google tüm dünya genelinde sadece %69 gibi bir kullanım oranına sahiptir. Bunun yanı sıra ikinci sırada bing , yahoo , ask ve aol olarak devam etmektedir. Arama motorlarının bütün dünya üzerindeki hacimlerini aşağıdaki tabloda inceleyebilirsiniz.

 

Türkiye Sadece Google mi Kullanıyor ?

Ülkemiz genelin’de Google’nin yanı sıra farklı arama motorları da kullanılmaktadır. Dünya genelinde yapılan tespit ülkemiz için geçerli olamıyor desek yeridir açıkçası. Türkiye içerisinde %88 gibi bir kısım internet aramalarında Googleyi kullanıyor. Geiye kalan kısmın ise sadece %9 luk bir kesimini yandex göğüslerken yahoo , ask , bing gibi arama motorları çok düşük sırada yerlerini alıyor.

Bu Kadar Neden Önemli Bu Seo ?

Her zaman diyorduk yine söyleyelim. Şöyle milyonlarca nüfusun olduğu bir şehide alabildiğin kadar yoğun kalabalıkların yaşandığı bir cadde üzerinde şöyle yola bakan komple camekan bir iş yeriniz olduğunu düşünün.? Yeter mi ? Bundan 20 yıl kadar önce çok cazip bir teklifti ama günümüz şartlarında maalesef artık bu yeterli bir seçenek olmaktan çıkıyor. Bir web sitenizin bulunduğunuz sektörlerle ilgili olan anahtar kelimelerde Google başta olmak üzere bütün arama motorlarında üst sıralara çıkması daha cazip bir tekliftir.

Diyelim ki kapı kapı dolaşan bir pazarlamacısınız ve elektrik , elektronik ürünlerin satışını gerçekleştiriyorsunuz. Arabası para , yakıtı para , yorulması cabası eee ne kaldı geriye ? Hiç bir şey değil mi? Peki arama motoru üzerinde ”elektronik eşya al , elektronik eşyalar” vb gibi istediğiniz kelimelerde üst sıralarda olursanız müşterileriniz sizi daha kolay bulacak ve dilediği ürünü satın alabilecek. Aynı zamanda yanınızda 100 adet elektrik süpürgesi taşıyabilir misiniz ? Taşıyamazsınız değil mi ? Fakat Websiteniz üzerinden binlercesinin satışını gerçekleştirebilirsiniz. Çünkü yaşadığımız çağın en büyük gereksinimi olan İnternet insanlar açısından seçenek ve bol ürün kataloğu olduğu için daha çok tercih edilmektedir.  Fakat bununla ilgili olarak da web sitem var ben artık istediğim ürünü satabilirim diye düşünmeyin. Çünkü tam bu esnada SEO dediğimiz bu kavram devreye giriyor. Yani öyle bir websiteniz var fakat istediğiniz kelimelerde üst sıralarda değilseniz maalesef size hiç bir katkısı olmayacaktır.

Seo İçin En İyi Web Sitesi Nedir ? 

Php web siteleri , asp web siteleri , joomla , wordpress bir dünya web yazılım dili bulunmaktadır. Fakat bunlardan seo için en önemli ve en etkili olanı WordPress web tabanlı sistemlerdir.

Neden WordPress 

WordPress google’nin kendi yazılımı olduğunu düşünürsek aslında nedeni gayet basit ve ortadadır. Seo çalışmalarını şöyle düşünün bir iş yerinde çalışıyorsunuz ve patronunuz sizden bir işi yaparken nasıl yapacağınızı ve sizden nasıl bir çalışma beklediğini dile getiriyor öyle değil mi ? Peki patronunuzun istediğinizi yapmazsanız size değer vermiyor ve kaldı ki maaş ödemiyor. Hatta aynı şekilde devam ederseniz sizin işinize son veriyor öyle değil mi  ?

Evet arkadaşlar altın nokta burası aslına bakarsanız. Çünkü arama motorları sizin iş yeriniz gibidir ve patron daima arama motorudur. Sizden ne isterse istesin yapmak zorundasınız aksi taktirde üst sıralara çıkmak bir hayal olabilir. Türkiye içerisinde en çok kullanılan Google’nin de isteklerine karşılık verebilecek web yazılımı wordpresstir.

WordPress yazılımı günümüzde host sağlayan bir çok hosting firmasının cpanel’inde otomatik kurulum olarak gelmektedir. Fakat wordpress için kendinize sağlam bir tema bulmanız gerekmektedir. Bu devrede de web sitemiz üzerinden wordpress tema indir işlemi yapabilirsiniz.  Web sitemiz üzerinden indireceğiniz wordpress null theme lar tam anlamıyla profesyonel anlamda işleyiş göstermektedir.

Hakkında Web Aracım

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir