Anasayfa / Webmaster Haberleri / Chrome Devrim Niteliğinde Güncelleme Yaptı !

Chrome Devrim Niteliğinde Güncelleme Yaptı !

Chrome Devrim Niteliğinde Yenilik Yaptı

Bir webmasterin en iyi arkadaşıdır aslına bakarsanız Google Chrome. Fakat sürekli olarak değişen ve daima ileriye dönük yapısallaşan teknolojiye bir adımda Chrome’den geldi.!

Web sitelerini kullanıcılara artık güvenli veya güvensiz olarak belirtmek için uzun zamandır  chrome yetkilileri fazla mesai ile geliştirmeler yapmaya çalışmaktaydılar ve nihayet beklenen geldi çattı.!

Google chrome artık web sitelerinin internet protokolüne göre hareket ediyor ”http://” ile bağlanılan siteleri güvensiz bağlantı olarak belirten Chrome ”https://” ye geçmek için webmasterleri  zorlamaya başladı. Fakat chrome yetkilileri yaptıkları açıklamaya göre kendilerini bazı alanlarda kanıtlamış web siteleri için bu durumu işlem dışı bırakacaklarını belirtti. En azından bazı siteler kendini kurtarabilecekler diyebilir.

Chrome’nin böyle bir uygulamaya geçmesinin sebebinin kredi kartı bilgileri , şifreler vb gibi işlemlerin bulunduğu web siteleri için ssl sertifikası istediklerini belirten yetkililer. Bu uygulamanın ilerleyen zamanlarda yeniden şekillendirilebileceği bilgisini de verdiler.

Peki Nedir Bu SSL  ? 

Ssl sunucu ile alıcı arasındaki kredi kartı bilgilerini , şifre bilgilerini şifreleyen bir sistemdir.

Bu sistemler hosting firmaları tarafından sağlanmakta olup yıllık ödemesi olan bir sistemdir.

Chrome’nin bu davranışı bir çok webmasteri kızdıracağa benziyor gibi fakat birde şu açıdan bakmak gerekirse google seo çalışması yapan webmasterler google’nin kendi tarayıcısı olan chrome’de ise rakiplerinden bir tık daha önde olabileceklerdir. Çünkü seo algoritmasında google https:// li sitelere http:// li sitelerden daha çok güvendiği aşikar ve ortadadır.

 

Hakkında Web Aracım

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir