Anasayfa / Webmaster Haberleri / En Popüler Yazılım Dilleri

En Popüler Yazılım Dilleri

En Popüler Yazılım Dilleri

Başlığımızdan en popüler yazılım dilleri olarak aklınıza hemen C, C#, Java ve benzeri diller gelebilir. Ancak bahsetmek istediğimiz konular, web yazılım ve web tasarım alanında son derece popüler olan WordPress, Joomla ve vBullettin gibi sistemleri içeriyor. Bu sistemler nerelerde, ne için ve neden bu kadar çok kullanılıyor? Gelin bu soruların cevaplarını tek tek bulalım.

WordPress

WordPress’i kısaca bir içerik yönetim sistemi olarak tanımlayabilmek hiçte yanlış olmayacaktır. Günümüzde çoğu büyük firma WordPress altyapısından faydalanarak web sitelerini oluşturmakta ve WordPress’i kullanmaktadırlar. WordPress’in özellikle blog sitelerinde, e-ticaret sitelerinde ve portfolyo sitelerinde yaygın olarak kullanıldığı görülürken, her türlü site için kullanıldığını görebilmek mümkündür. Temel olarak “yazılar” ve “sayfalar” gibi iki unsurdan oluşan WordPress, bu iki temel öğeyi öne çıkarmak isteyen bir sistemdir. WordPress sizi büyük bir iş yükünden kurtarırken, kod yığınlarından uzak durmanıza ve hızlı bir şekilde sitenizi düzenlemenize yardım etmektedir.

Joomla

Joomla, WordPress gibi benzeri bir içerik yönetim sistemidir. HTML, CSS ve PHP gibi dilleri bilmeyen kişiler, Joomla sayesinde bu bilgilere sahip olmadan rahatlıkla bir web sitesi oluşturabilmektedirler. Joomla size her türlü siteyi yapabilmenize olanak tanırken, sitenizi normale nazaran çok daha kolay bir şekilde yönetmenize yardımcı olmaktadır. Joomla kullanmaya karar veren kişiler, eski sürüm ve yeni sürüm gibi ki yol ayrımı ile karşılaşabilmektedirler. Bu konuda daha gelişmiş olan yeni sürümün her zaman fayda sağlayacağını söylemek isteriz. Joomla’nın Türkiye sitesi üzerinden temalara ve daha fazlasına rahatlıkla ulaşabilirsiniz.

VBulletin

İçerik yönetim sistemleri konusunda karşımıza çıkan bir diğer sistem vBulletin sistemidir. WordPress ve Joomla gibi sistemlerden en önemli farkı, kullanıcıların birbirleriyle forum mantığı üzerinden iletişim kurmalarıdır. Hatta vBulletin sisteminin, özel bir forum sistemi olduğunu söylemek mümkünken, bu alanda dünya üzerinden en çok kullanılan sistemlerden biri olarak bilinmektedir. Öte yandan vBulletin sisteminin SEO konusunda diğer sistemlere göre çok daha büyük avantajlar sağlamaktadır. SEO konusunda size birçok veri, analiz ve imkan sağlayan vBulletin, bu konuda özel arayüzlere sahiptir. Fakat bir çok forumun yanı sıra vbulletin ücretli bir şekilde kullanıcılarına sunulan bir yazılımdır. Fiyatlarınında oldukça yüksek olduğu söylenilebilir. Günümüzdeki bir çok markalaşmış Webmaster forumlarıd vbulletin yazılımını kullanmaktadır.

Hakkında Web Aracım

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir