Anasayfa / Alt Coin Satışı / Kripto Para Nedir ? Gelecek İle Şekillenebilir mi ?

Kripto Para Nedir ? Gelecek İle Şekillenebilir mi ?

Kripto Para Nedir?

Son dönemlerde sadece ülkemizde değil, dünya çapında trend olan konuların başında elbette ki “kripto para nedir?” sorusu yer almaktadır. Haberlerde, iş ortamınızda, arkadaş ortamınızda ve daha birçok yerde bu soruyla karşılaşmanız ve kripto para adı verilen bir para birimini duymanız gayet doğaldır. Kripto parayı kısaca bir tanımla anlatacak olursak; sanal bir para birimi olarak karşımıza çıkmaktadır. Kripto para birimlerinin en baş kısmında ise Bitcoin yer almaktadır. 2008 ile 2009 yılları arasında piyasaya çıkan Bitcoin, gün geçtikçe gücünü arttırdı ve şuan ise günümüzde güncel olarak 50 bin TL ile 60 bin TL arasında bir değere sahip. Herhangi bir merkezi olmamakla birlikte, bir kişiye ya da bir kuruma da bağlı olmayan Bitcoin, dünya ekonomisi için bazı kişilere umut verirken, bazı kişileri ise korkutmaktadır.

Bilindiği üzere para transferi yaparken bankalara ya da benzeri kuruluşlara aracı olarak ihtiyaç duyarken ve bu aracılıktan dolayı bu kurumlara bir miktar ücret öderken, Bitcoin’de ve diğer sanal para birimlerinde bu durum tamamen ortadan kalkmıştır. Çünkü elinde kripto para olan bir kişi, istediği diğer bir kişiye herhangi bir aracıya gerek duymadan doğrudan kripto para transferi yapabilmektedir. Haliyle bu durum özellikle bankaları büyük bir tedirginlik içerisine sokmakta ve kripto paraların daha da yaygınlaşmasına neden olmaktadır. Zaten yaygınlaşmasıyla birlikte de “coin nedir?”, “coin nasıl üretilir?” gibi soruların da yoğunlaştığı görülebilmektedir.

Kripto Para Yani Bitcoin Daha da Fazla Değerlenir Mi?

Her geçen gün yaygınlaşan ve her geçen gün daha da fazla kişiye ulaşan Bitcoin ve diğer tüm kripto paralar, haliyle değerine değer katmakta yükselişini sürdürmektedir. Bitcoin ve diğer altcoin piyasaları içerisinde genel olarak büyük ve küçük çaplı düşüşler görünse de, bu düşüşler elbette ki yeni yükselişlerin habercisi olmaktadır. Bu nedenle önümüzdeki en az 10 senelik bir dilim içerisinde btc yükselecek, buna oranla ise diğer bütün alt kripto para birimleri de aynı şekilde değer kazanacak gibi görünüyor.

Altcoin Nedir?

Bitcoin’i ve kripto parayı; şifrelenmiş olarak bulunan sanal birimi olarak tanımlıyorsak, aynı tanımlamayı altcoinler için yapmamız da doğru olacaktır. Bitcoin dünyasına atılan birçok kişinin elbette ki bu dünyada biraz gezindikten sonra, “altcoin nedir?” sorusunu sorması kadar doğal bir durum yoktur. Bitcoin üretimi sürekli olarak artış gösterdiği ve artış gösterdikçe üretilmesi zorlaştığı için, bu durum haliyle belirli bir tıkanıklığa neden olmuş, buna istinaden de altcoinlerin ortaya çıkmıştır. Bitcoin’le aynı teknolojiye sahip olarak üretilen altcoinler, günümüzde yüzlerce kadar bulunmakta ve bazıları fazlasıyla değerliyken, bazılarının da halen daha değer kazanma olduğu görülmektedir.

Bir kişi nasıl ki Bitcon satışını herhangi bir aracıya gerek duymadan yapabiliyorsa, yine altcoin satışı konusunda da aynı şekilde direkt olarak satış yapabilmektedir. Bu konuda Türk ve yabancı coin borsalarının da yardımcı olduğunu söylemek mümkün olacaktır. Bitcoin’in sürekli olarak değer kazanıyor olması ve önümüzdeki seneler için de değer kazanacak gibi görünüyor olması, haliyle insanların altcoinlere de güvenmesine sebebiyet vermekte ve bu nedenle “altcoinler yükselecek” yorumunun yapılabilmesine olanak tanımaktadır. Bu konuda unutulmaması gereken tek nokta, tüm kripto paraların kısa ve orta vadede değer kazanacağı yorumunun yapılabilmesi, uzun vadede ise kripto paralarının akıbetinin şuan için bulanık olmasıdır. Bu nedenle uzun vadede altcoinler ve Bitcoin, yüksek miktarda değerlenecek demek pekte mümkün değildir. İlerleyen dönemlerde ise kripto para piyasasına yeni yeni altcoinlerin katılması beklenmekte ve katılan her altcoinin birbirlerine oranla eşit olmasa da, kendi çaplarında bir miktar değer kazanacağını söylemek doğru olacaktır.

Hakkında Web Aracım

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir