Anasayfa / Webmaster Haberleri / Nedir Bu İE ‘nin Çektiği.?

Nedir Bu İE ‘nin Çektiği.?

Merhaba arkadaşlar. Bu gün sizlere hemen hemen hepinizin diyemesek bile tamamınızın aşağıladığı , hor gördüğü ve hatta görüldüğü yerde sağ tıklanıp bulunduğu yerden yok edildiği IE hakkında biraz dertleşelim istedik.

Internet Explorer ‘in bu derece dışlanması sadece forma sonrası ihtiyacı olunan browseri indirmek için kullanılmasındaki sebep nedir diye hiç düşündünüz mü ? Şimdi açık konuşmak gerekirse bilgisayarınıza format attıktan sonra ilk olarak ne yaparsınız sorusuna %99 un Internet Explorer’e tıklar chromeyi , mozillayı veya operayı indiririm dediğinizi duyar gibiyim.

IE ‘nin bu derecede suçlanmasının ve dışlanmasının tek sebebi maalesef tamamen kendisi.

Çünkü Windows alt yapısı ile birlikte otomatik kurulum olarak gelen ie maalesef kendisini hiç bir şekilde geliştirememiş ve sürüm yükseldikçe adeta kendisini yerin dibine batırmıştır.

Windows gibi bir dev’in ana yapısında bile bulunan fakat bir türlü popülerlik yakayamayan internet explorer ne kadar kendisine özellikler eklemek istese de yinede google’nin kendi yazılımı olan chrome karşısında başarısız kalmıştır.

Çırpındıkça’da daha aşağıya gitmesi de ayrı bir muamma konusu açıkçası.

Internet explorer’in bu derece geri kalmasının bir kaç sebebini gelin gün yüzüne çıkaralım.

(1) Yavaş Bile IE den Daha Hızlıydı.!

Bir nevi üvey evlat muamelesi gören internet explorer konu hız olduğu zaman bir Kaplumbağanın bile gerisinde kalabilecek kadar yüksek bir güce sahipti.  Tabii ki şimdi kendisine göre bir hızı olabilirdi fakat bu piyasanın birde rakip potansiyeli var ve ie rakiplerini adeta ayakta alkışlayacak yapıya sahipti. Ayrıca şimdi her şeyi bir kenara bırakmak gerekirse ara sıra çökmeleri de oldukça can sıkıcıydı.

(2) Microsoft’un Kural Tanımamazlığı ! 

Internet explorer’in bu yarışta adeta rakiplerine yardım konusu haline gelmesindeki en büyük sorunlardan biride microsoft’un alt yapısıydı. Microsoft ; sürekli olarak gelişen ve geliştirilen siber ortama kendi kurallarını uygun gördü ve yeniliğe kendisini kapattı. Bunun sonucu olarak ise akılsız başın cezasını internet explorer çekmek zorunda kaldı. Internet dünyası standartlarla dolu bir dünyadır fakat yine söylememiz gerekir ki Microsoft standartlara uymak yerine kendi standartlarına uyulmasını istediği için bu yazılım gelişime kapatıldı.

(3) IE Şahin ile Ferrarinin Kapışması Gibiydi.!

Doğal olarak kendi halinde bir hıza sahip olduğunu belirttiğimiz IE adeta bir şahin misali gibiydi. Şimdi şahin dediysek aldanmayın lütfen. Çünkü rakiplerin en zayıf olanı ferrari’den farksızdı. Saçma sapan toolbarlar ile dolup taşan masa üstü ekranımıza  ne demeli peki ? Kendi içerisinden dışarıya link çıkışları , hiç bir komuta olumlu yanıt vermemesi , kendi kafasına göre saniyede sittin yüz sayfa açılımı vs. IE ‘nin kendisine özgü tuhaf ve bilinçli yaptığı yanlışlardı.

(4) Yok Saymak Kolaydır Fakat Kurtulmak Isteyen Elektrik Kablosunu Çıkarsın.!

Denetim masasına girip de program ekle kaldırdan bir türlü kaldıramadığınız bir yazılımdır aslına bakarsanız IE çünkü yeni sürümü kaldırsanız bile ilkel çağlardan kalma olan o ilk sürüm daima bilgisayarınızın datası içerisinde yer almak zorunda kalacaktır. Hani böyle mutlu mutlu chrome içerisinde dolaşırken , hız testi yaparken o bazı web sitelerindeki ie iconları yok mu ? Hani şu an gözünüzün önüne gelenlerden. İşte maalesef onlardan kurtuluş yoktur.

Kısacası şu anki dönemde chrome , mozilla veya farklı bir dünya browser çeşidi varken keyfimiz yerinde öyle değil mi? Peki bütün bu browser seçeneklerinden bir tanesi bile olmadığı dönemlerde el-muhtaç muhabbeti ile ie ye saldırırdık. Tabii ki güvenlik açıkları yok muydu ? Ciddi anlamda vardı. Zaten fixlendiği zannedilen açıklar yeni browserlerin üretilmesine sebep oldu ya neyse. O dönemlerde elimiz , kolumuz , ayağımız , on parmak klavyemiz olan internet explorer’i bu kadar aşağılamak , cami kapısında bırakmak  içimizi burkmuyor mu gerçekten tartışma meselesi.!

 

Hakkında Web Aracım

Bir yorum

  1. Son derece güzel bir makaleydi güldürdünüz teşekkürler :)) (w)

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir