Anasayfa / Webmaster Haberleri / SEO Nedir , Nasıl Yapılır , Gelişmiş Seo Teknikleri

SEO Nedir , Nasıl Yapılır , Gelişmiş Seo Teknikleri

SEO Nedir ? 

Merhaba arkadaşlar. Bu yazımızda sizlere Seo hakkında altın anahtar niteliğinde bilgiler vereceğiz. Seo Nedir ? Seo kelime anlamı olarak ”Search Engineering Optimization” demektir. Bir web teriminin kısaltılmışı olan seo’nun web tasarımcıları için çok ciddi derecede sayılabilecek bir öneme sahiptir. Seo kelime anlamı gereğince arama motoru optimizasyonu demektir. Web sitelerinin arama motorlarının istediği düzeyde bir kaliteye sahip olmaları seo açısından gerekmektedir.

Seo Nasıl Yapılır ? 

Seo aslında öyle yapıp bitirelim denilebilecek bir kavram değildir. Kısa soluklu bir çalışma değildir yani. Uzun süreli bir çalışmadır ve yöntemleri oldukça fazladır. Bu yazımızda sizlere bu yöntemler içerisinden en etkili olanlarından bahsedeceğim.  Seo teknikleri  kavramını başlık altında toplamak gerekirse bir web sitesinin a’dan z’ye tüm içeriğini ilgilendirecek ve site dışı seo olayını da konuya dahil edersek aşağıdaki gibi sıralanabilir

Site İçi Seo ; 

 • Düzenli özgün ve uygun içerikler sağlanması
 • Site kod yapısının seo ya uygun olması
 • Web sitesinin açılış hızının yüksek olması
 • Sürekli değişken bir yapıda olmayıp yeni bilgilerin önemi
 • İç link yapısı
 • Konu başlıkları , Link uzantıları
 • Etiketleme

Site Dışı Seo ;

 • Backlink çalışmaları nasıl olmalıdır ?
 • Tanıtım yazıları nasıl seçilmelidir ?
 • Alexa’nın Seo’ya etkisi nedir ?
 • Seo programları faydalı mı ?
SİTE İÇİ SEO AYARLAMALARI

Site İçi Seo / Düzenli özgün ve uygun içerikler sağlanması 

Site içi seo nasıl yapılır. Web site yapıları gereği yapıldıktan sonra bir çok kullanıcı verdikleri hizmetleri sergilerler. Bu hizmetlerin dışında’da herhangi bir hizmet vermedikleri için öylece müşteri gelmesini veya siteye trafik gelmesini beklerler. Bu çok yanlış bir durumdur ve seo ‘nun yapısına tamamen terstir. Çünkü Google’nin botları siteye ikinci kez girdiklerinde yeni bir bilgi ararlar ve yeni bilgi bulamadıkları zaman bir süre sonra site çöp siteye döner ve değer kaybı yaşar. Değer kaybı yaşayan web sitesi ise arama sonuçlarında görünürlülük oranını ciddi oranda düşürmektedir. Unutulmamalıdır ki google başta olmak üzere diğer arama motorları güncel bilgiler ile beslenmektedirler. Bu nedenden dolayı bir web sitesi açıp kaderine terk etmek yerine onunla sürekli ilgilenmek daha mantıklı olacaktır. Bununla ilgili olarak sitenin ana yapısı değişmeden bir blog sayfası oluşturarak bu sayfa içerisinde sürekli olarak içerik girilmesi gerekmektedir. İçeriklerin kopya olmaması ve tamamen de özgün olması gerekmektedir.

Site İçi Seo  / Site Kod Yapısının Seo’ya Uygun Olması

Bir çok kullanıcı arkadaşımız siteme sürekli olarak içerik giriyorum her şeyi güncel olarak yapıyorum ama bir türlü yükselişe geçemiyorum diye serzenişlerde bulunmaktadır. Değerli arkadaşlar siteye sürekli içerik girmekle bütün sorun ortadan kalkmıyor maalesef. Siteye girilen içeriklerin en kaliteli düzeyde olması site yapısı uygun değilse maalesef %100 değer katmak yerine kod yapısının uyumsuz olması %10 luk bir değere kadar düşmektedir. Bu nedenden dolayı site içerisinde yapmanız gereken bir kaç püf noktası belirtmek isterim.

 • Site içerisinde <h1> <h2> <h3> etiketlerine özen göstermeye çalışın. Google kendisine iletmek istediğiniz anahtar kelimeleri bu etiketler içerisinde sunmanızı beklemektedir.
 • Makale başlıklarınızda anahtar kelimelerine özen göstermeniz gerekmektedir. Özellikle wordpress alt yapısına sahip web sitelerinde yeni yazı girildiğinde site linki başlık şeklinde oluşmaktadır. Bu sayede istediğiniz kelimelerde yükselme şansınız yükselecektir.
 • Makaleleriniz minimum 250 ve üzeri kelimeden oluşmak zorundadır. Kısa bilgi arama motorları tarafından pek ilgi görmemektedir ve 250 kelimelik bir makalede maksimum 3 adet anahtar kelime belirtmelisiniz. Fazla anahtar kelimede google üzerinde olumsuz etkiye yol açacaktır.
 • Makale içerisinde resim kullanmaya ve bu resimlerin adına anahtar kelimelerinizi ekleyerek yüklemenizi önemle tavsiye ediyorum. Örn : anahtar-kelime.jpg gibi yükleyebilirsiniz.
 • Site içerisine girmiş olduğunuz makalelerde yazım kurallarına dikkat etmeniz gerekmektedir. Özellikle dikkatinizi çekmek istediğim diğer bir nokta ise makaleler içerisinde kelime veya cümle tekrarlarına girilmemesidir. ”yani” ”açık söylemek gerekirse” tarzındaki kelimeler bir önceki kelime veya cümlelerin tekrarlarına yol açacak cinsten kelimelerdir.
 • Web sitenize girdiğiniz içeriklerde anahtar kelimelerinizi kalın (bold) olarak vurgulamanız seo açısından daha kaliteli içerik oluşturmanızda iyi bir etken olacaktır.

Site içi seo konusunda yukarıdaki bilgileri tam anlamıyla oluşturmanız durumunda kaliteli bir site içi seo yapmış olacaksınız.

Site İçi Seo  / Web Sitesinin Açılış Hızının Yüksek Olması

Web siteleri bulunduğu sunucuların kendilerine sağladığı düzeyde hızlı veya yavaş olarak açılabilmektedir. Kaliteli bir sunucuda web sitenizin bulunması daha hızlı açılmasına sebep olacaktır. Yavaş açılan bir web sitesine kullanıcı girmekte zorlanacaktır veya sayfalar arasına geçiş yaparken zorlanacaktır. Zorlanmaktansa aradığı bilgiyi farklı web siteleri üzerinde aramak isteyecektir. Site içerisinde kullanıcı tutamadığınız sürece istediğiniz anahtar kelimelerde yükseliş ciddi anlamda zorlaşacaktır. Bu nedenden dolayı gerek kullandığınız tema veya scriptin gerekse kullandığınız hosting sağlayıcısı firmanın size hızlı bir hosting hizmeti sağladığından emin olmanız gerekmektedir.

Site İçi Seo  / Sürekli Değişken Bir Yapıda Olmayıp Yeni Bilgilerin Önemi

Web site sahiplerinin en çok yanıldığı ve yanlış yaptığı konulardan bir tanesi de budur arkadaşlar. Güncellik kavramını tam olarak anlayamamış arkadaşlarımız web sitelerinin içerisinde sürekli olarak index sayfasında veya title , description , keywords kelimeleridne değişiklik yapmaktadırlar. Bu değişiklikler tam anlamıyla siteye yapılabilecek en kötü güncellemelerdir diyebiliriz. Arama motorları kayıt altına aldıkları title , description , keywords gibi bölümlerin değiştirildiğini fark ettikleri zaman pek iyi bir gözle bakmadıkları ortadadır. Bu nedenden dolayı site içerisindeki yazıları ve site bilgilerinin bulunduğu ”header” bölümündeki alanların değiştirilmemesi gerekmektedir. Güncellik konusunda anlatılmak istenen sadece yeni bilgilerin eklenmesidir. Bilgilerin yeni olması siteyi güncel tutmaktadır site içerisindeki bilgilerin değiştirilmesi siteye yeni bir site görünümü kazandırmakta olup buda seo açısından faydalı bir işlem değildir.

Site İçi Seo  / İç Link Yapısı 

Web site sahiplerinin seo için dikkat etmeleri gereken en önemli konulardan biride site içerisinde bulunan linklerin yapısıdır. Bir seo çalışmasında site içerisindeki linkler çapraz bağlarla bağlanılmalıdır. Site içerisinde gezişi kolaylaştıracak bağlantılar verilmeli bu sayede site içerisinde kullanıcıların daha fazla vakit geçirmesi amaçlanmalıdır. İç link’te dışarıya aşırı düzeyde link çıkışı hem arama motorları açısından hemde kullanıcıların sitede kalma süresi açısından olumlu olarak değerlendirilememektedir. Bu nedenden dolayı web site sahiplerinin iç linkleri dengeli bir şekilde tutmaları dış linklere ise fazla düzeyde yer vermemeleri seo açısından daha sağlıklı olacaktır.

Site İçi Seo  / Konu Başlıkları , Link Uzantıları

Seo açısından sürekli olarak yazı içeriklerinden , kod yapısından ve bir takım işlevsellikler üzerinde bahsettik şimdiye kadar fakat şu an sizlere bomba etkisi yaratacak ve seo açısından gerçek anlamda büyük bir yükseliş gerçekleşmenize olanak sağlayacak bir ip ucu vermek istiyorum. Web sitelerinize eklediğiniz konu başlıklarınız seo açısından oldukça etkilidir. Çünkü konu başlıkları genel anlamda kalın , italik vb tarzlarda yazıldığı için <h> etiketleri olarak düşünülebilirler. Özellikle konu başlıklarınızın linklerinize yansıtılması ise adeta web sitenize bomba etkisi yapacaktır.

Örn: Dünyanın en büyük ve en gelişmiş arama motoru olan google üzerinde arama yaparken

”Webmaster Haberleri” kelimesini arama yaparsanız google ilk başta sizlere en yakın sonucu sunabilmek için webmasterhaberleri(dot)com web sitesini arayacaktır. Böyle bir web sitesi var diyelim ama google gözünde yeteri kadar bir karizmaya sahip değil. Peki bu defa ne olacak ? Google anahtar kelimelerine bu arama kelimesini yazanlarımı sergileyecek ? Genellikle %60 hayır diyebiliriz. Çünkü ikinci sırada web sitelerinin link uzantıları bulunmaktadır.

Örneğin : siradansite(dot).com/webmaster-haberleri

Web sitesi güncel icerik ve google gözünde kaliteli bir yapıya sahipse arama sonuçlarında bu site üst sıralarda görünecektir. Bu açıdan konu başlıklarını ve link uzantılarını bu yönde oluşturmanız fayda sağlayacaktır.

Site İçi Seo  / Etiketleme

Web site içerisinde yapılan seo (search engineer optimization) çalışmalarında önemli olan bir diğer unsur ise etiketleme olayıdır. Bu konu üzerinde aslına bakarsanız internet üzerinde her seo’cu farklı farklı açıklamalarda bulunmaktadır. Fakat doğru olan web site içerisinde yayımlanan içeriklerin uzunluğuna göre etiketlerin oranlarının ayarlanmasıdır. En etkili ve en doğru şekillendirme aşağıdadır

250 – 350 Kelimelik Makale için  => Minimum 3 Maksimum 5 Anahtar Kelime

350 – 500 Kelimelik Makale İçin => Minimum 3 Maksimum 6 Anahtar Kelime

500 – 750 Kelimelik Makale İçin => Minimum 4 Maksimum 6 Anahtar Kelime

750 – 1000+ Kelimelik Makale İçin => Minimum 5 Maksimum 6 Anahtar Kelime

olarak belirtilebilir. Yukarıdaki listeye dikkat ederseniz 350 kelime üzerindeki bütün yazılarda anahtar kelime sıralamasındaki maksimum değer 6 adet anahtar kelimeden oluşmaktadır. Şu hiç bir zaman unutulmasın ki arama motorlarına isterseniz 50 tane anahtar kelime yazınız bunun yararından daha fazla zararını göreceğinizden emin olabilirsiniz. Google’nin maksimum olarak diğer web sitelerimden edindiğim tecrübelere göre uzun içeriklerde maksimum 6 adet anahtar kelimeyi ciddiye aldığını bizzat webaracim.com ailesi olarak test edip onayladık diyebilirim.

SİTE DIŞI SEO AYARLAMALARI

Site Dışı Seo / Backlink Çalışmaları Nasıl Olmalıdır ?

Site dışı seo nasıl yapılır. Web siteleri için büyük öneme sahip olan backlink çalışmalarından site dışı seo bölümümüzde detaylıca bahsetmek istiyorum. Backlink site dışı seo ayarlamaları konusunda ele alınması gereken en önemli unsurdur diyebiliriz. Çünkü Backlink bir nevi kefil olma sisteminin diğer adıdır. Şimdi şu şekilde düşünelim elinizde bir adet web siteniz var ve bu web sitenizi belirli bir anahtar kelimede üst sıralara çıkarmak istiyorsunuz. Fakat bir türlü başaramıyorsunuz. Sürekli olarak içerik girmekle işin biteceğini zanneden veya site içi seo ayarlarını yaptıktan sonra yükselişe geçmek isteyen kullanıcıların hüsrana uğradığı dönemlerde backlinkler devreye girmektedir.

Örnek vermek gerekirse ;

Sahibi olduğunuz websitesi => www(dot)istanbulhaliyikama(dot).com

Yükselmek istediğiniz anahtar kelime => Üsküdar halı yıkama

Web sitenizin anahtar kelimede üst sıralara çıkma ihtimalini ele alırsak domain adı olarak pek mümkün görünmüyor çünkü anahtar kelimeniz  ile domainin uyuşumu sadece ”haliyikama” olarak değerlendirilebilir. Bu durumda google üzerinden büyük otoriter web sitelerinden backlink almanız gerekmektedir. Örnek backlink linkiniz aşağıdaki gibi olacaktır.

<a href=”http : // www(dot)istanbulhaliyikama(dot)com”>Üsküdar halı yıkama</a>

olarak eklenmelidir. Bu sayede backlink eklediğiniz web sitesi google’ye bu web sitesine ben kefilim bu siteyi ”Üsküdar halı yıkama” kelimesinde lütfen üst sıralara çıkar demesinin bir yoludur.

Peki backlink veren siteler içerisinde nelere dikkat edilmelidir. ?

Öncelikle her web sitesinden backlink alınmaz. Çünkü aşırı link yoğunluğu olan web sitelerinin verdiği backlinkler yarar’dan daha fazla web siteniz için zarara yol açacaktır. Bununla ilgili olarak yapmanız gereken ise link vereceğiniz web sitelerinin otoriterisine bakmanız olacaktır. Website otoriteleri moz değerleridir. Bir diğer deyişle PA & DA değerleridir. Sürekli güncellenen web siteleri alexa üzerinde ciddi bir düşüş yaşamaktadır. Çünkü trafik oranları yüksektir ve ciddi anlamda bir okuyucuya sahiptirler. Bu tarz web sitelerinden link almakta kendi web siteniz için olumlu yönde seyredecektir. Bu yazıyı buraya kadar okuduysanız şu an notunuzu aldınız ve google üzerinden backlink veren siteler diye arama yapmayı düşündüğünüzü biliyorum. Fakat şunu hiç bir zaman unutmayın. Ücretsiz backlinkleri herkes kullandığı için pek fazla yararını göremezsiniz. Hatta otomatik backlink ekleyen programlar bulunmaktadır fakat web sitenizin yasa dışı içerik barındıran bir web sitesiyle aynı siteden backlink alması sizin kendi siteniz için ciddi bir tehdit oluşturabilmektedir. Bu nedenden dolayı backlink alırken önem göstermenizde fayda bulunmaktadır.

Site Dışı Seo / Tanıtım Yazıları Nasıl Seçilmelidir ?

Web siteleri için en az backlink kadar önemli olan diğer bir konu ise tanıtım yazıları dır . Bu yazılar otoriter sitelerin web sitenizin reklamını yapması anlamı taşımaktadır. Genelde haber siteleri , teknoloji blogları , kişisel bloglar bu tarzda reklam yapmaktadırlar. Ücretleri web sitesinin kalitesine göre değişmektedir. 20 TL ye satılan tanıtım yazıları’da bulunmaktadır 2.000 tl ye satılan tanıtım yazısı da bulunmaktadır. Büyük webmaster forumlarında bu tanıtım yazısı reklamlar oldukça fazladır. Dilediğiniz tanıtım yazısını satın alarak site dışı seo yapabilirsiniz. Fakat bir tanıtım yazısını yayımlatırken dikkat etmeniz gereken bir kaç noktaya değinmek gerekirse ;

 • Tanıtım yazılarınız minimum 250 kelimeden oluşmak zorundadır. Anahtar kelimelerinizde yukarıda bahsettiğimiz düzeyde olmalıdır.
 • Tanıtım yazınız içerisinde maksimum 3 adet link çıkışı vermeniz site dışı seo ayarlamalarınız açısından sizlere fayda sağlayacaktır. Her ne kadar tanıtım yazılarında direkt olarak domain adı ele alınsa da 3 adet link çıkışından 1 tanesi herhangi bir sayfanızın link uzantısı olabilir. Bu durum seo ayarlamalarınızda web sitenizin organik bir şekilde yükselmesine sebep olacaktır.
 • Aşırı düzeyde tanıtım yazısı alan web siteleri ne kadar otoriter olursa olsun tanıtım yazısı almanızı kesinlikle tavsiye etmiyoruz. Çünkü bir süreden sonra yazıların etkileşimi oldukça düşük denilebilir.

Site Dışı Seo / Alexa’nın Seo’ya Etkisi Nedir ?

Alexa dediğimiz kavram web sitenizin güncellik durumunu ve web sitenize gelen trafiğe göre size global ve bulunduğunuz ülke bazında bir sıralama sağlayan sistemdir. Bu sistem her ne kadar seo ustaları  tarafından seo ile hiç bir şekilde bağdaştırılmıyor olsa bile alexa’nın seo’ya sadece araştırma yönünde etkisi olduğu söylenilebilir.

Şimdi şu şekilde düşünülebilir ;

Ülke geneli 290 K bir alexa değeriniz olduğunu ele alalım. Sitenize bir kaç içerik girdiniz ve sitenizin genel durumu hakkında kimden bilgi alabilirsiniz ? Tabi ki alexa’dan bilgi alabilirsiniz. ?

Peki bu bilgiyi alexa’dan nasıl alacağım ? Diye soranlar olduğunu görüyorum. Hemen cevap vereyim.

290 K bir değere sahip olan alexa değeriniz eğer bir kaç içerik girdikten en fazla 2 gün içerisinde düşüş yaşıyorsa 280 k ya 270 k ya veya daha aşağıya düşüş yaşıyorsa buda demek oluyor ki web sitenize koyduğunuz yeni içerikler okurlar tarafından dikkate alınmış ve buda sitenize gelen kullanıcı sayısında bir artışa sebep olmuştur.  Bu nedenden dolayıdır ki web sitenizin trafiğini incelemek açısından alexa’yı kullanabilirsiniz. Ayrıca alexa toolbar kullanımınıda tarayıcınız üzerinden kurup aktif halde bulundurmanız web siteniz açısından yarar sağlamaktadır.

Site Dışı Seo / Seo Programları Faydalı mı ? 

Web siteleri için seo çalışmaları yapacak arkadaşlarımızın en çok aklına takılan sorulardan biri’de Seo programları faydalı mı sorusudur! Şimdi bu konuyu ele alacak olursak şu şekilde bahsedebiliriz. Şöyle bir piyasaya göz atın freeware olarak dağıtılan yazılımlar seo ile ilgisi olan bu sektörde yürümek isteyen kişilerin genellikle tercih ettikleri programlardır. Herkes tarafından bilinen bir şeydir ki bir malın kalitesi ne kadar düşerse alıcısı da o derece artmaktadır. Seo programları olarak yararlı sayılabilecek programların %99 gibi bir oranı ücretli olarak satılmaktadır. Buda demek oluyor ki piyasadaki seo programları adı altında ücretsiz olarak sunulan programlardan uzak durmanız gerekmektedir.

Yukarıdaki bilgiler ele alındığı taktirde seo konusunu ben %100 öğrendim diye sevinmeyin 🙂 Bu cümleyi en sona sakladım çünkü seo konusu öyle basit bir kaç materyal ile ele alınabilecek kadar küçük bir konu değildir. Bu öğrendikleriniz sadece seo’ya giriş konusudur. Soru görüş ve önerileriniz için iletişim bölümümüzden mesaj gönderebilirsiniz.

Hakkında Web Aracım

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir