Anasayfa / Webmaster Haberleri / Seo Nedir Nerden Çıktı Niye Vardır ?

Seo Nedir Nerden Çıktı Niye Vardır ?

Seo Nedir Nerden Çıktı Niye Vardır ?

Seo demiştik öyle değil mi ? Hani şu üç harf ve tek kelimeden oluşan ve ticaret sistemi için vazgeçilmez döngüler sunan okunması basit fakat içeriği karmakarışık olan bir sistem. Seo kelimesi ”Search Engineer Optimization” cümlesinin kısaltılması ile meydana gelmiş bir kelimedir ve anlamı’da arama motoru optimizasyonudur. Seo’nun alt yapısını oluşturan etkenlerde günden güne değişiklik gösteriyor desek yeridir.

Peki Seo Nereden Çıktı ? 

Aslında Seo öyle yeni çıkan bir şey değildir. Fakat son 7-8 yıldır oldukça fazla bir şekilde webmasterler ve bilgisayar başından para kazananları yakından ilgilendiren bir şey olduğu aşikardır. Seo’nun başlangıç tarihi aslında 4 Eylül 1998 dir. Bu Google’nin yani dünyanın en büyük arama motorunun kuruluş tarihidir. Google kurulduğu günden bu güne seo her daim vardır ve bu kurallar Google tarafından belirlenmektedir. Şöyle biraz geçmişe gittiğimizde hatırlarsanız eskiden (2002 – 2003) Google arama sonuçlarını bir sitenin aldığı hit’e göre değerlendiriyordu. Buda Google’nin o dönemdeki seo değeri bir web sitesinin aldığı hit sonucuna göre belirleniyordu ve buna seo deniliyordu. Fakat tabi yontma taş devri Google için sona ermeliydi ve klasik , standart ve farklı kriterler belirlenmeye başlandı. Bu nedenlerde bu günümüze kadar geldi. Sürekli olarak yenilenen ve değişim olan teknolojinin iç unsurları da zamanla yerine farklı standartlar veya üst tabakalar getirdi.

Ticaret piyasasının önde gelen kurum , kuruluş ve firmalarından ziyade ufak çaptaki firmalarda büyüyebilmek adına Google pazarından yararlanmak istedi. Sonuçta teknoloji gelişiyor ve kapı müşterisi yerini İnternet müşterilerine bırakıyordu.  Şimdi şu şekilde düşünün bir oto kiralama işi yapıyorsunuz. İnternet ortamında bir adet de web siteniz var. Bu web sitesi sizin istediğiniz anahtar kelimelerde Google içerisinde üst sıralarda bulunmasa bunun bir önemi yok öyle değil mi ? Bu esnada ise ilk etapta büyük firmalar öne çıkıyor tabi avis gibi budget gibi enterprise gibi fakat bu firmaların seo açısından iyi düzeyde olmaları tamamen kurumsal anlamda işleyiş göstermeleri ve bir takım altın kuralları yerine getirmekten farklı bir şey değil aslına bakarsanız.

SEO Neden Vardır ? 

Seo’nun var oluş amacı tamamen ticaret sistemi üzerine kuruludur. Çünkü webmasterler dahil olmak üzere kendileri için sürekli bir çalışma içerisindedir. Normal bir insan bilgisayar başında oturup Eğlence , Oyun , Zaman Geçirme olarak görev yapar aslında fakat bir ticaret insanının amacıda ”NORMAL INSAN” dediğimiz kavrama hizmet verebilmektir. Bu hizmet karşılığında gelir döngüsü oluşturulmaktadır. Bunun adına da Siber Reklam denilmektedir. Bir web sitesinin değerleri ne derece yüksek ise o sitenin kazancıda aynı oranda yüksek olmaktadır.

En basit örneği arama motoruna girip ”seo uzmanı” gibi bir keyword aratmanız sizin karşınıza ilk etapta reklamlar hariç  birinci sayfada 10 adet firma seçeneği sunacaktır.  Bu firmalardan 1. sırada bulunan kendi Seo çalışmasını diğer firmalardan daha iyi anlamda yapabilendir. İkinci sırada olan ve sonraki sırada olanlar ise bulundukları sıraya göre sistemdeki yerini almaktadır.

 

Hakkında Web Aracım

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir